Home

ByDaniel

Podstawowe zalety spożywania kleików ryżowych

Kleiki ryżowe są rodzajem papki, którą można przygotować na bazie tylko dwóch produktów, ryżu i wody. Jest to łatwy do przyrządzenia posiłek, który może być podawany dzieciom bez obaw już od 4 miesiąca życia. Kleiki są też polecane osobom dorosłym, szczególnie po zabiegach operacyjnych i w okresie rekonwalescencji.

Prosty skład i łatwe przygotowanie

Tradycyjne kleiki ryżowe są przygotowywane jedynie z ryżu. Mogą być gotowane zarówno na wodzie, jak i na mleku. Ta druga wersja jest bardziej atrakcyjna pod względem smakowym. Jeśli jednak mamy na względzie złagodzenie objawów zatruć i podrażnień przewodu pokarmowego, powinniśmy zdecydować się na gotowanie ryżu w wodzie. Aby uatrakcyjnić smak kleiku, można do niego dodać owoce, na przykład, jabłka, brzoskwinie lub banany.

Możliwość rozszerzenia diety dziecka

Kleiki ryżowe są jednym z podstawowych elementów pozwalających na stopniowe rozszerzenie diety niemowląt. Według Światowej Organizacji Zdrowia każde dziecko od 4 lub 5 miesiąca życia powinno otrzymywać, pomijając mleko, bezglutenowe kleiki oraz gotowane warzywa i owoce. Kleik ryżowy przygotowany na bazie wody lub z dodatkiem mleka bardzo dobrze wpisuje się w te wymagania. Ryż nie zawiera glutenu, dlatego może być bezpiecznie podawany każdej osobie niezależnie od wieku oraz ewentualnych dolegliwości związanych z chorobami układu pokarmowego. 

Duży wybór kleików ryżowych w sklepach

Na rynku można kupić wiele rodzajów kleików przeznaczonych dla małych dzieci. Zazwyczaj nie zawierają one ani białka mleka krowiego, ani laktozy. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy ugotować ryż na wodzie i poczekać na jej wchłonięcie oraz rozgotowanie ziarenek ryżu. Pod koniec gotowania warto dodać szczyptę soli. Smak można również urozmaicić poprzez dodanie odrobiny masła.

W sklepach dostępne są też gotowe kleiki bez dodatków smakowych, które mogą być przygotowywane w różnym tempie. W każdym przypadku przed gotowaniem należy przeczytać zalecenia producenta. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybrany kleik będzie bezpieczny dla naszego malucha i wpłynie pozytywnie na cały jego organizm.

ByDaniel

Jak zrobić i jak podawać kleik ryżowy?

Kleiki ryżowe na wodzie, czy też na mleko może stanowić posiłek w pełni samodzielny, szczególnie w przypadku małych dzieci i niemowląt. Jest także świetny dla osób, które dochodzą do siebie po operacjach, czy też zmagających się z niestrawnością. Jest to także bardzo pożywny dodatek do zup jarzynowych oraz dań. Można go także wykorzystać do wypieków. Jakie najważniejsze informacje o kleikach należy przytoczyć?

Czym jest kleik ryżowy?

Kleiki dostępne m.in. w Bee.pl ryżowe są produktem, który się wytwarza z ryżu uprawianego w Indiach, Chinach, czy też Indonezji. Jest w pełni zdrowy, ponieważ zboże zawiera wszelkie witaminy z grupy B, żelazo i magnez. Jest to także źródło węglowodanów. Z tego właśnie powodu sprawdza się w diecie dzieci, a także osób dorosłych.

Kleik ryżowy jest nie tylko odżywczy, ale także sycący oraz lekkostrawny. Łagodzi podrażnienia pokarmowego układu, wspomaga trzustkę, wątrobę, jak i żołądek. Ma bardzo dobry wpływ na samo trawienie. Wynika to z tego, że nie zawiera glutenu. Jest bezpieczny również dla osób, które z nim mają spory problem.

Podawanie i zrobienie kleiku ryżowego

Aby zrobić kleik ryżowy dla dziecka, czy też na biegunkę, wykorzystać można kleik ryżowy w proszku, czy też po prostu go przygotować z ryżu. Przyrządzenie kleiku ryżowego od postaw nie jest zbyt skomplikowane, ponieważ jest to nic innego jak ryż rozgotowany. Do tego celu wykorzystać najlepiej jego krótkie odmiany. Jest to ważne, ponieważ sklejają się łatwo podczas gotowania i osiągają szybko pożądaną konsystencję. Sprawdzi się tutaj zarówno ryż basmati, jaśminowy, jak i arborio.

Bardzo dobrym pomysłem jest kupienie ryżowego kleiku w proszku. Produkt dostępny jest prawdopodobnie w każdym spożywczym sklepie. Wystarczy, że go zalejemy ciepłą wodą i wymieszamy dobrze. Przyrządzony na wodzie, czy też na mleku przypomina papkę. Jego smak możemy wzbogacić, dodając owoce. Mogą to być banany, jabłka, czy też gruszki. Kleik można podawać łyżeczką, czy też użyć butelki ze smoczkiem.

ByDaniel

Najważniejsze informacje o kleikach ryżowych

Kleiki ryżowe są klasyczną oraz najbardziej popularnymi wersjami kleiki. Ten rodzaj kleików jest idealny dla niemowlaka jako pierwsze danie oraz także dobra potrawa na biegunkę, oraz zatrucie pokarmowe. Sprawdźmy, jakimi właściwościami się wyróżnia.

Właściwości kleików ryżowych

Kleiki ryżowe są niczym innym jak rozgotowanym dobrze ryżem. Aby kleik w ogóle powstał, konieczna jest woda oraz biały ryż. Ziarno ryżu musi być miękkie. Woda, w której się gotowało ryż, jest bardzo śluzowata. Aby taki efekt osiągnąć, kleik dosyć długo się przyrządza. Na pewno swój czas warto poświęcić na jego gotowanie, ponieważ potrawa ta daje bardzo imponujące korzyści zdrowotne.

Kleik ryżowy polecany jest na wszelkie problemu z trawieniem. Warto go jeść, gdy cierpi się na biegunkę. Ugotowany na wodzie się sprawdzi przy zatruciach pokarmowych albo też przy zachorowaniu na groźne rotawirusy. Kleiki do kupieniaem można leczyć nie tylko niemowlę, ale także osoby dorosłe. Ryż rozgotowany łagodzi infekcję, jak i przewód pokarmowy. Tym samym dodaje organizmowi sił.

Musimy wiedzieć, że według medycyny chińskiej, kleik jest czymś więcej niż tylko daniem na problemy z brzuszkiem. Dzięki tej potrawie wszyscy mają więcej energii. Na dodatek jest to potrawa lekkostrawna.

Kleik dla niemowląt

Kleik ryżowy jest świetnym pierwszym daniem podczas samego rozszerzenia diety niemowlaka. Jest to danie, które nie obciąża żołądka małego dziecka. Musimy także zaznaczyć, że kleik ryżowy nie ma smaku wyrazistego, a więc dzieci go bardzo łatwo akceptują. Należy także dodać, że kleik ryżowy jest źródłem wręcz idealnym energii. Dzięki temu nasze niemowlę, które ma bardzo duży apetyt, pozostaje na dłużej syte. Maluszki trawią łatwo ryżowy kleik. Po nim nie mają żadnych problemów z brzuszkiem. Co więcej, kleik tymże problemom może przeciwdziałać i to naprawdę skutecznie.

Gdy mamy jakieś wątpliwości z rozszerzeniem diety dziecka, to warto poradzić się pediatry. Nikt nie chce przecież na własnym dziecku eksperymentować.