Podstawowe zalety spożywania kleików ryżowych

ByDaniel

Podstawowe zalety spożywania kleików ryżowych

Kleiki ryżowe są rodzajem papki, którą można przygotować na bazie tylko dwóch produktów, ryżu i wody. Jest to łatwy do przyrządzenia posiłek, który może być podawany dzieciom bez obaw już od 4 miesiąca życia. Kleiki są też polecane osobom dorosłym, szczególnie po zabiegach operacyjnych i w okresie rekonwalescencji.

Prosty skład i łatwe przygotowanie

Tradycyjne kleiki ryżowe są przygotowywane jedynie z ryżu. Mogą być gotowane zarówno na wodzie, jak i na mleku. Ta druga wersja jest bardziej atrakcyjna pod względem smakowym. Jeśli jednak mamy na względzie złagodzenie objawów zatruć i podrażnień przewodu pokarmowego, powinniśmy zdecydować się na gotowanie ryżu w wodzie. Aby uatrakcyjnić smak kleiku, można do niego dodać owoce, na przykład, jabłka, brzoskwinie lub banany.

Możliwość rozszerzenia diety dziecka

Kleiki ryżowe są jednym z podstawowych elementów pozwalających na stopniowe rozszerzenie diety niemowląt. Według Światowej Organizacji Zdrowia każde dziecko od 4 lub 5 miesiąca życia powinno otrzymywać, pomijając mleko, bezglutenowe kleiki oraz gotowane warzywa i owoce. Kleik ryżowy przygotowany na bazie wody lub z dodatkiem mleka bardzo dobrze wpisuje się w te wymagania. Ryż nie zawiera glutenu, dlatego może być bezpiecznie podawany każdej osobie niezależnie od wieku oraz ewentualnych dolegliwości związanych z chorobami układu pokarmowego. 

Duży wybór kleików ryżowych w sklepach

Na rynku można kupić wiele rodzajów kleików przeznaczonych dla małych dzieci. Zazwyczaj nie zawierają one ani białka mleka krowiego, ani laktozy. Ich przygotowanie jest bardzo proste. Wystarczy ugotować ryż na wodzie i poczekać na jej wchłonięcie oraz rozgotowanie ziarenek ryżu. Pod koniec gotowania warto dodać szczyptę soli. Smak można również urozmaicić poprzez dodanie odrobiny masła.

W sklepach dostępne są też gotowe kleiki bez dodatków smakowych, które mogą być przygotowywane w różnym tempie. W każdym przypadku przed gotowaniem należy przeczytać zalecenia producenta. Dzięki temu możemy mieć pewność, że wybrany kleik będzie bezpieczny dla naszego malucha i wpłynie pozytywnie na cały jego organizm.

About the author

Daniel administrator